Passatem Alltrackiem Volkswagen zamknął w 2012 roku lukę między światem onroad i offroad. Teraz największy niemiecki producent samochodów Golfem Alltrackiem przeniósł tę koncepcję na kolejną klasę aut.

Techniczne i optyczne cechy charakterystyczne Golfa Alltracka to seryjny napęd na wszystkie koła 4MOTION, większy prześwit poprzeczny, nadwozie chronione nakładkami poszerzającymi nadkola i progi, nowe zderzaki i wiele innych, specjalnych elementów na zewnątrz i wewnątrz.

Do wyboru dla Golfa Alltracka jest jeden silnik benzynowy (TSI) i trzy silniki wysokoprężne (TDI) – wszystkie z bezpośrednim wtryskiem paliwa i turbodoładowaniem. Nowością w ofercie Golfa jest silnik 1.8 TSI o mocy 132 kW/180 KM. Jako TDI, Golf Alltrack oferowany jest z silnikami o mocy 81 kW/110 KM (1.6 TDI), 110 kW/150 KM (2.0 TDI) i 135 kW/184 KM (2.0 TDI). Wersje 180 KM TSI i 184 KM TDI seryjnie przenoszą moc na wszystkie koła przez 6-biegową przekładnię dwusprzęgłową (DSG).

Golf Alltrack został zaprojektowany tak, aby doskonale sprawdzał się zarówno na utwardzonych drogach, jak i w terenie. Podstawę stanowi napęd na wszystkie koła 4MOTION, który wyposażony w sprzęgło Haldex najnowszej generacji, aktywuje się jeszcze zanim wystąpi poślizg, w związku z czym utrata trakcji jest prawie wykluczona.

4MOTION wykorzystuje przy tym ustawienia wstępne zależne od aktualnej sytuacji. Przy niewielkim obciążeniu napędzana jest przede wszystkim przednia oś, tylna oś jest odłączona. Takie ustawienie podstawowe pozwala obniżyć zużycie paliwa. W razie konieczności tylna oś jest dołączana płynnie w ciągu ułamka sekundy przez sprzęgło Haldex 5. generacji uruchamiane elektrohydrauliczną pompą olejową. Moduł sterowania w sposób ciągły oblicza idealny moment napędowy dla tylnej osi i poprzez pompę olejową odpowiednio zamyka lub otwiera sprzęgło wielopłytkowe. W razie potrzeby na tylną oś może być skierowane prawie 100 procent momentu napędowego.

Źródło: Volkswagen, informacja Mototarget.pl