Na rynku debiutuje nowy Hyundai Tucson. Kompaktowy SUV będzie jednym z najważniejszych modeli koreańskiej firmy w walce o względy klientów z Europy.

Atutem nowego Tucsona jest nowoczesna stylizacja nadwozia, trafiająca w gusta klientów ze Starego Kontynentu. Wyrazistą tożsamość samochodu tworzy heksagonalna osłona chłodnicy, która płynnie łączy się z zadziornymi reflektorami LED. Wzrok przykuwa także przedni zderzak ze zintegrowany światłami do jazdy dziennej LED. Tył pozostaje prosty i elegancki, z poprzecznymi liniami wychodzącymi od tylnych nadkoli i wąskimi lampami. Nowy Tucson dostępny jest w Europie w gamie 11 eleganckich kolorów nadwozia.

W kabinie dominują miękkie w dotyku materiały wysokiej jakości. Przednie siedzenia są dostępne z automatyczną regulacją, ogrzewaniem i wentylacją. Oferowane są także podgrzewane tylne siedzenia z odchylanym oparciem. Europejscy nabywcy będą mogli wybrać spośród trzech eleganckich kolorów wnętrza: Oceandis Black, Chai Beige i Red Wine. Tucson został zbudowany na całkowicie nowej platformie, dzięki czemu powiększyła się przestrzeń wewnątrz samochodu. Pojemność bagażnika wynosi 513 litrów przy wszystkich siedzeniach w pozycji pionowej. Wśród nowych elementów zwiększających komfort codziennego użytkowania znalazły się: inteligentnie otwierana klapa tylna, elektryczny hamulec postojowy oraz inteligentny system wspomagający parkowanie (SPAS) z funkcją parkowania równoległego i prostopadłego.

Konsola środkowa została wyposażona w 8-calowy ekran, będący częścią nowego systemu nawigacji. Nawigacja objęta jest darmowym, 7-letnim programem aktualizacji MapCare. Posiada ona również dostęp do serwisu TomTom LIVE. Ponadto, łączność zapewniają wejścia USB i AUX na konsoli środkowej.

Nabywcy docenią również pełną gamę nowoczesnych rozwiązań technicznych czuwających nad bezpieczeństwem podróżujących. W skład systemów oferowanych w tym modelu wchodzą: system automatycznego hamowania (AEB), system utrzymywania pasa ruchu (LKAS), system ostrzegający o ruchu poprzecznym (RCTA), system monitorowania martwego pola (BSD) i funkcja informowania o ograniczeniu prędkości monitoruje znaki (SLIF).

W nowym Hyundaiu oferowane są dwa silniki benzynowe: 1.6 litrowy GDI 132 KM lub 1.6 litrowy T-GDI 177 KM – oraz trzy jednostki Diesla: 1.7 litrowy 115 KM, 2.0 litrowy 136 KM lub 185 KM. Nowy 1.6 litrowy silnik benzynowy T-GDI z turbodoładowaniem o mocy 177 KM dostępny jest z manualną, sześciobiegową skrzynią biegów lub siedmiobiegową skrzynią dwusprzęgłową (7DCT). Silnik Diesla o mocy 115 KM dostępny jest wyłącznie z sześciobiegową skrzynią i napędem 2WD.

Benzynowy silnik o pojemności 1.6 litra T-GDI oraz 2-litrowy silnik wysokoprężny mogą być połączone z systemem 4WD, co pozwala na uzyskanie 100% momentu obrotowego dla kół przednich przy normalnych warunkach jazdy i do 40% dla kół tylnych, w zależności od warunków jazdy. Ręcznie wybierany „Tryb Blokady” rozdziela moment obrotowy w proporcjach 50/50%.

Zawieszenie modelu Tucson opracowano specjalnie dla europejskich klientów, przykładając szczególną uwagę do komfortu jazdy bez negatywnego wpływu na jej dynamikę. Reakcje nowego, zębatkowego układu kierowniczego są precyzyjne i bezpośrednie, a zawieszenie i amortyzatory zapewniają wysoki poziom komfortu podczas jazdy.

Ponadto, w modelach z automatyczną skrzynią biegów dostępna jest nowa funkcja Drive Mode Select, DMS, która pozwala na wybór jednego z dwóch trybów – Normalny i Sportowy – o różnej sile wspomagania, ustawieniach przepustnicy, silnika i przekładni zmiany biegów.

Nowy Tucson produkowany jest w czeskich Nosovicach, gdzie znajduje się jedna z dwóch europejskich fabryk Hyundaia. Pierwsze egzemplarze nowego Hyundaia Tucson oferowane w Polsce tworzą limitowaną edycję Tour de Pologne, oferującą niemal pełne wyposażenie, na czele ze skórzaną tapicerką, pełnym oświetleniem LED czy nawigacją satelitarną. Cena wersji 1.6 T-GDI 7DCT 4WD (177 KM) wynosi 149 900 zł. Auto z silnikiem 2.0 CRDI (185 KM), przekładnią manualną i napędem 4WD kosztuje 154 900 zł, a model z tą samą jednostką i 6-biegową skrzynią automatyczną został wyceniony na 159 900 zł.

Źródło: Hyundai, informacja Mototarget.pl