Brytyjski oddział Mitsubishi Motors jest oficjalnym dostawcą samochodów w ekspedycji Flight of the Swans, która podąża szlakami migracyjnymi ginących łabędzi, wiodącymi przez 11 państw, począwszy od tundry arktycznej aż do zimowej ostoi w siedzibie Wildfowl & Wetland Trust (WWT) w Slimbridge w hrabstwie Gloucestershire.

Zespół stojący za niecodzienną ekspedycją mającą na celu uwidocznienie trudnej sytuacji łabędzi Bewicka odebrał właśnie od Mitsubishi samochody wsparcia.

Dwa egzemplarze Mitsubishi Pajero i trzy egzemplarze L200, które pokonają dzikie, odległe i niesprzyjające tereny, zostały dostarczone do Slimbridge wraz z pakietem modyfikacji dokonanych przez należący do Mitsubishi Motors oddział Specialist Vehicles Operations z Cirencester. Wszystkie auta są wyposażone w relingi dachowe, opony terenowe, dodatkowe źródła zasilania przeznaczone do ładowania sprzętu oraz przetwornicę 240V.

Sacha Dench, dyrektor ds. kontentu w WWT, poleci obok łabędzi na paramotorze, czyli paralotni z silnikiem doczepionym w tylnej części. Sacha doświadczy tych samych problemów, co łabędzie, lecąc z tą samą prędkością w różnych warunkach atmosferycznych. Tankowanie paramotoru będzie się odbywało w miejscach, w których będzie można bezpiecznie wylądować.

Flight of the Swans to duże przedsięwzięcie logistyczne, ale już nie mogę się doczekać, aż wystartujemy. Będę lecieć przez bardzo niedostępne tereny, więc cieszę się, że mogę liczyć na wsparcie Mitsubishi oraz mojego zespołu, który pomoże mi, gdy wydarzy się coś nieprzewidzianego. Tu nie chodzi wyłącznie o pokonanie nieprzyjaznych terenów. Ekspedycja Flight of the Swans ma za zadanie poznanie ludzi, którzy każdego roku napotykają na swojej drodze łabędzie i przedstawienie ich historii. Nasze samochody Mitsubishi muszą więc być wszechstronne. Czasem będą musiały pełnić rolę centrum medialnego, wysyłając przez satelitę transmisję na żywo do internetu. Innym razem pomogą nam przekształcić nasze obozowisko w miejsce niewielkiego przyjęcia z przekąskami, na które zaprosimy lokalnych mieszkańców.” – powiedziała Sacha.

W ostatnich latach liczba łabędzi Bewick?a drastycznie obniża się – od połowy lat 90. ubiegłego wieku zanotowano blisko 50-procentowy spadek ich liczebności. W ramach ekspedycji zespół chce więc zwrócić uwagę na problemy, jakich doświadczają te ptaki podczas swojej wędrówki na dystansie około 7250 kilometrów i spróbować ustalić co zrobić, aby powstrzymać ten trend.

Ekspedycję wspiera wiele znanych osób, jak na przykład Sir David Attenborough, Sir Ranulph Fiennes oraz Kate Humble, ambasadorka Mitsubishi Motors. Wyprawa potrwa około 10 tygodni i rozpocznie się we wrześniu 2016 roku.

Samochody dostarczone przez Mitsubishi będą pełnić rolę środków transportu, miejsc zakwaterowania oraz centrum edycji filmów transmitowanych na żywo, zdjęć oraz raportów z podróży.

Toby Marshall, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w Mitsubishi Motors UK, powiedział: „Jesteśmy dumni, że możemy uczestniczyć w tym projekcie. Chcemy tym samym zademonstrować możliwości naszych samochodów w najbardziej niedostępnych terenach całego świata, w tym w tundrze arktycznej. Jesteśmy przekonani, że nasze modele znakomicie spiszą się w roli aut wsparcia podczas podróży trwającej 10 tygodni. Wspieramy ten projekt w 100 procentach i życzymy powodzenia całemu zespołowi.”

Więcej informacji na temat tej niezwykłej ekspedycji na stronie www.mitsubishi-cars.co.uk/flight-of-the-swans

aa
Źródło: Mitsubishi, informacja Mototarget.pl