Jamie Barrow, najszybszy snowboardzista w Wielkiej Brytanii wraz z Mitsubishi ASX pobił rekord Guinnessa* w najszybszym przejeździe na desce snowboardowej ciągniętej przez samochód na zamarzniętym jeziorze w St. Moritz w Szwajcarii. Nowy rekord świata wynosi teraz 99,871 km/h.

Brytyjski oddział Mitsubishi Motors wsparł Jamiego w projekcie „Adventure Advanced” oddając mu do dyspozycji idealny samochód – model ASX 4×4 z silnikiem o pojemności 2,2 litra. Ten inteligentny i wydajny kompaktowy crossover z napędem na cztery koła, systemem stabilizacji toru jazdy Mitsubishi Active Stability Traction Control** i najwyższą notą pięciu gwiazdek w testach zderzeniowych Euro NCAP był integralną częścią popisu kaskaderskiego.

Podczas planowania projektu realizowanego na zamarzniętym jeziorze kluczową rolę odgrywały bezpieczeństwo i odpowiednie przygotowanie. Tor został więc ogrodzony i odśnieżony przez górskie ratraki.

Przedstawiciele Księgi rekordów Guinnessa określili ścisłe wymogi dotyczące tej próby: przejazd musiał być wykonany w obu kierunkach, a co 100 metrów arbitrzy rozlokowali sprzęt pomiarowy. Łączna długość toru wyniosła około 500 metrów, przy czym po obu stronach pozostawiono 200-metrowe odcinki, aby Mitsubishi ASX mogło bezpiecznie przyspieszyć do odpowiedniej prędkości i wyhamować na śniegu.

Rankiem 28 stycznia tego roku Jamie Barrow przygotował się do przejazdu i sprawdził warunki. Tor przygotowany przez ratraki był wyboisty, a śnieg miękki. To nie były idealne warunki, ale Barrow poczuł się pewnie na okrążeniu treningowym, więc postanowił podjąć próbę bicia rekordu. Udało mu się to już za pierwszym razem!

Podczas pierwszego przejazdu aparatura zanotowała prędkość 100,840 km/h, ale zgodnie z wymogami Księgi rekordów Guinnessa próba musi odbyć się w obu kierunkach, dlatego Jamie wykonał drugi przejazd z prędkością 98,901 km/h. Średnia z obu prób wyniosła 99,871 km/h i taki wynik został wpisany do Księgi rekordów Guinnessa.

– Jestem zachwycony, że udało mi się pobić rekord! Myślę jednak, że z łatwością pojechałbym jeszcze szybciej, gdyby nie miękki śnieg leżący na torze. Chciałbym tu powrócić w bardziej sprzyjających warunkach atmosferycznych i spróbować pobić własny rekord wraz z Mitsubishi ASX! – powiedział uradowany Jamie Barrow po przybyciu na metę.

– Z przyjemnością wsparliśmy Jamiego podczas tego wydarzenia. To, co osiągnął jest niesamowite i doskonale obrazuje hasło przewodnie modelu ASX „Adventure Advanced”, gdy wybitne jednostki podejmują niesamowite wyzwania***, – skomentował Stewart McKee, dyrektor generalny ds. kontaktów z prasą, relacji publicznych i imprez w brytyjskim oddziale Mitsubishi Motors.

Rekord Guinnessa: Najwyższa prędkość na desce snowboardowej ciągniętej przez samochód
Data: wtorek, 28 stycznia 2016
Miejsce: St. Moritz, Szwajcaria
Samochód: Mitsubishi ASX
Prędkość: Pierwszy przejazd – 100,840 km/h
Drugi przejazd – 98,901 km/h
Średnia prędkość w dwóch przejazdach – 99,871km/h

* rekord wynosił 98,17 km/h
** system reaguje na poślizg kół, zapewniając płynne i liniowe przyspieszenie ze startu zatrzymanego
*** #Adventure Advanced to innowacyjna strategia marketingowa opracowana przez Mitsubishi dla modelu ASX, która scala lifestylowe aspekty sportowego crossovera z pionierskimi indywidualnościami, przekształcając ich pomysły i przygody w rzeczywistość.

Źródło: Mitsubishi, informacja Mototarget.pl