Firma Maserati wybrała tegoroczny salon samochodowy w Genewie, aby przedstawić pierwszy w swojej stuletniej historii SUV: Levante.

Podobnie jak w przypadku wielu modeli Maserati w przeszłości, nazwa nowego pojazdu została zainspirowania wiatrem: Levante (bora) to ciepły, śródziemnomorski wiatr, który w jednym momencie może z łagodnej bryzy zmienić się w trudny do odparcia żywioł.

Nowy SUV Maserati opiera się na konstrukcji modeli Quattroporte i Ghibli. W zawieszeniu zastosowano dwuwahaczowy układ z przodu i wielowahaczowy z tyłu oraz system elektronicznego sterowania siłą tłumienia. Znalazły się tu równiż cztery amortyzatory pneumatyczne, oferujące pięć trybow jazdy (plus jeden dodatkowy do parkowania). Standardem jest samoblokujący mechanizm różnicowy z tyłu.

Levante może być wyposażony w 3-litrowy, sześciocylindrowy silnik benzynowy Twin-Turbo o mocy 350 KM lub 430 KM. Dostępny jest też 3-litrowy, sześciocylindrowy silnik wysokoprężny Turbo o mocy 275 KM. Wszystkie silniki sprzężone są z inteligentnym napędem na cztery koła ?Q4? oraz 8-biegową przekładnią automatyczną.

Levante S (430 KM) przyspiesza od 0 do 100 km/h w 5,2 sek., rozpędza się do 264 km/h oraz zapewnia zużycie paliwa i wysokość emisji na poziomie odpowiednio 10,9 l/100 km i 253 g CO2/km. Levante (350 KM) przyspiesza od 0 do 100 km/h w 6,0 sek., rozpędza się do 251 km/h (10,7 l/100 km i 249 g CO2/km). Levante z silnikiem wysokoprężnym (275 KM) przyspiesza od 0 do 100 km/h w 6,9 sek., rozpędza się do 230 km/h, zużywając 7,2 l/100 km i emitując 189 g CO2/km.

W nowym Levante dostępnych jest wiele zaawansowanych układów wspomagania kierowcy, w tym adaptacyjny tempomat z automatyczną funkcją Start&Stop, system ostrzegania przed kolizją, automatyczny system wspomagania hamowania oraz system ostrzegania przed zjechaniem z pasa ruchu. Ponadto, oferowane są dwa pakiety dodatkowe – Luxury-Package oraz Sport-Pack. Każdy z nich obejmuje szereg dodatkowych elementów stylistycznych i technicznych.

Maserati Levante jest produkowane w wyspecjalizowanej fabryce Mirafiori w Turynie. Pierwsze pojazdy opuściły już linię produkcyjną i ich debiut rynkowy w Europie planowany jest na wiosnę bieżącego roku.

Źródło: Maserati, informacja Mototarget.pl